Oradea a găzduit un eveniment deosebit de important pentru comunitatea locală și nu numai: Oradea Job Expo. Târgul locurilor de muncă a reunit sute de oameni din diverse colțuri ale județului și din afaceri variate, toți interesați să își găsească oportunități profesionale într-un climat economic în continuă schimbare.
La eveniment au participat atât persoane în căutarea unui loc de muncă, cât și angajatori dornici să își completeze echipele cu talente noi. Peste 20 de companii din diverse domenii au fost prezente, oferind locuri de muncă în sectoare precum IT, servicii, comerț, producție și multe altele. Ca de fiecare dată, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Bihor a fost partenerul instituțional al târgului de joburi.
„Ne aflăm la o nouă ediție a târgului de joburi organizat de Inform Media Press, iar AJOFM Bihor este din nou partener instituțional al acestui eveniment. Observăm un eveniment extrem de reușit, cu societăți consacrate pe piața de muncă din Bihor, dar și cu firme care participă pentru prima oară. Este evident că piața forței de muncă din județ rămâne într-o dinamică constantă. Vedem oameni cu CV-urile în mână, dornici să aplice pentru joburile oferite de angajatorii noștri, ceea ce semnifică faptul că trăim într-o economie funcțională“, a declarat pentru Bihon.ro Békési Csaba, directorul executiv al AJOFM Bihor.
Participanții au avut ocazia să interacționeze direct cu angajatorii, să afle informații suplimentare despre companiile care recrutau, dar și să își depună CV-urile pe loc. Atmosfera din cadrul târgului a fost una vibrantă și optimistă, cu mulți candidați plini de speranță, gata să își facă un loc pe piața muncii din Oradea.
„Am discutat cu trei dintre angajatorii care mi-au atras atenția și pentru care am venit, de fapt, aici. Sunt optimist în urma discuțiilor avute cu aceștia. Cred că am făcut foarte bine că am venit și îi încurajez pe toți cei aflați în căutarea unui loc de muncă să vină și să își lase CV-urile“, ne-a declarat Paul, un orădean aflat în căutarea unui nou job.
Renata lucrează într-o corporație, însă simte nevoia de o schimbare, așa că a venit la târg cu speranța de a descoperi noi oportunități profesionale.
„Am venit la Oradea Job Expo în speranța că voi găsi un job care să se potrivească cu abilitățile și dorințele mele. Sunt optimistă și încântată de oportunitățile pe care le-am întâlnit aici și sper să îmi găsesc jobul ideal“.
Angajatorii, de asemenea, s-au arătat încrezători și optimiști cu privire la găsirea candidaților ideali. Mulți dintre aceștia au subliniat că târgul le oferă oportunitatea de a interacționa cu un număr mare de aplicanți și că sunt impresionați de calitatea acestora.
„Este destul de aglomerat și lumea este interesată. Chiar am avut multe persoane care au dorit să afle cine suntem și cu ce ne ocupăm. Suntem o companie de familie, cu 20 de ani de experiență pe piață, iar toți angajații noștri au crescut în cadrul companiei. De exemplu, avem ingineri care sunt alături de noi încă de la început. Suntem în căutare de oameni dornici să învețe, curioși și pasionați de chimie și industrie“, a declarat Monica Fonteyne Pușcar, HR manager la Hanna Instruments.
În plus, companiile se arată încurajate de interesul manifestat de tinerii din Oradea și din împrejurimi, care sunt tot mai dispuși să contribuie la dezvoltarea mediului economic local.
„Noi am mai participat și la alte ediții și ne-a plăcut pentru că am interacționat cu foarte multe persoane din diferite domenii și chiar am reușit să facem o selecție a persoanelor care se potrivesc cu ceea ce căutăm noi în domeniul nostru financiar“, spune Maria Aslău, manager NN Asigurări de Viață Oradea.
Prezentă la târg a fost și Allengra, o companie care produce debitmetre ultrasonice de aproape 20 de ani, fiind specializată în domeniul dezvoltării și integrării tehnologiei măsurării ultrasonice de ultimă generație în ramuri precum: Încălzire și instalații termice, Industria Chimică, Aparate de Cafea Automate, Echipamente de Curățare, Industria Auto, iar recent și în Motorsport în cadrul campionatelor de curse de automobile FIA WEC, dar și motociclete FIM World Superbike Championship în cadrul cărora s-a afirmat drept furnizor unic de debitmetre ultrasonice de combustibil.
„Prezența este foarte mare, nu m-am așteptat să văd atâta lume. Avem diverse posturi disponibile, inclusiv în propriul nostru centru de dezvoltare, unde suntem mereu în căutare de ingineri pentru design mecanic, design electronic și programare. Având în vedere că avem și secție de producție, căutăm și operatori pentru montaj subansamble sau pentru montaj piese destinate testării. La noi, experiența nu este o cerință obligatorie. Totul se poate învăța la fața locului“, a declarat Dumitru Negară, project manager la Allengra.
Tot pentru prima oară la târgul locurilor de muncă s-a aflat și International Work Finder, o companie care oferă servicii complete de recrutare de personal (inclusiv din afara UE) personalizate în funcție de nevoile fiecărui client.
„În ultimii ani, Oradea s-a dezvoltat foarte mult pe zona de producție, iar nevoia de forță de muncă a devenit din ce în ce mai mare. Noi venim cu un mix de servicii, venim cu servicii de recrutare pe forțele de muncă din România, Oradea și alte zone și putem oferi și servicii de recrutare non UE. Există o cerere mare de recrutare non UE, inclusiv în Bihor, în special pe partea de producție. Sunt mulți clienți de-ai noștri prezenți la acest târg cu care deja avem contracte“, ne-a spus Cristian Mara, leasing operations manager la International Work Finder.
În concluzie, Oradea Job Expo a fost un succes, oferind atât oportunități pentru angajatori, cât și pentru candidați. Acest eveniment a demonstrat din nou că piața muncii din Oradea este una activă și în continuă expansiune, iar atât angajatorii, cât și candidații, sunt încurajați să colaboreze pentru o dezvoltare economică sustenabilă.
Le mulțumim angajatorilor și instituțiilor care au participat la Oradea Job Expo: FinProm, Golde Oradea, STIHL, Salesianer, Faist Mekatronic, Hanning Motors, Sogefi Suspensions Eastern Europe, Hanna Instruments, Plastor, Madrugada, Celestica, NN Asigurări de Viață, PGS Sofa&CO, HBZ România, Plexus Services Ro, Lava Textiles, European Food International, Turism Felix, International Work Finder, H.Essers, Inova Internațional, Allengra, Școala Postliceală „Henri Coandă“, IPJ Bihor, ISU Crișana, IJJ Bihor și Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră „Avram Iancu“ Oradea și Penitenciarul Oradea.
Citiți principiile noastre de moderare aici!