UPDATE: Luni, la pranz, soferul bihorean se afla in stare stabila insa cu multiple leziuni.
Pasagerul din TIR-ul inmatriculat in judetul Bihor a decedat la spital. Traficul in zona a fost reluat abia dupa ora 16. Accidentul a necesitat forţe multiple de urgenţă, mai ales că motorina din cele două tiruri ce s-au lovit frontal s-a scurs pe şosea. Pe carosabil s-au împrăştiat şi granulele din plastic transportate în saci, de unul dintre tiruri. Pompierii de la Aleşd au muncit nouă ore ca să cureţe şoseaua de motorină şi să adune granulele înapoi, în saci. În jur de ora 16:15 traficul a fost reluat, iar în jurul orei 17:00 şoseaua a fost complet degajată. Conform expertizelor efectuate la fata locului, politistii au stabilit ca soferul din Bihor este vinovat de producerea accidentului. Acesta se afla in continuare internat in spital.
Un autocamion cu numere de Botosani care circula inspre Cluj s-a izbit frontal de un TIR care se indrepta spre Oradea. In urma impactului deosebit de violent autotrenul cu numere de Botosani s-a rasturnat peste un autoturism BMW care era parcat pe marginea soselei. Din fericire in masina nu se afla nimeni.
Soferul autocamionului de Botosani a decedat iar soferul si pasagerul din TIR-ul cu numere de Bihor au fost grav raniti, unul dintre ei fiind in coma. Ambii raniti au fost transportati la Unitatea de Primire Urgente a Spitalului Judetean.
Pericol de explozie
Pompierii s-au mobilizat deoarece primele informatii oferite de apelantul 112 indica faptul ca unul dintre camioane ar fi fost incarcat cu azotat de amoniu. La fata locului s-a deplasat si prim-adjunctul șefului ISU, lt-col Sorin Caba si subprefectul Cristian Bitea. In cele din urma s-a descoperit ca cele doua autocamioane nu transportau substante inflamabile, unul transporta haine iar celalalt granule de plastic.
Circulatia in zona a fost blocata pe ambele sensuri, politistii oferind ca rute de ocolire variantele DJ746 Alesd – Astileu, DJ108I Astileu – Vadu Crisului, DJ108O Vadu Crisului – Topa de Cris.
Citiți principiile noastre de moderare aici!