Lucrările sunt executate de către furnizorul desemnat, S.C. Adidem Gardener S.R.L., care a început montarea sacilor de udare cu o capacitate de 75 de litri, conform specificațiilor din oferta depusă.
Avantajele acestor saci sunt reducerea pierderile de apă prin evaporare, asigură o hidratare constantă în perioadele de secetă și permit o irigare lentă și controlată, favorabilă dezvoltării unui sistem radicular profund și sănătos. De asemenea, sacii permit o verificare rapidă a necesarului de udare, prin simpla observare a nivelului de apă rămas.
„Frecvența umplerii sacilor va fi adaptată în funcție de perioada din an și de specia fiecărui arbore, pentru a optimiza consumul de apă și sănătatea arborilor plantați”, a transmis municipalitatea.
Trimite articolul
XPe cand o minima atentie arborilor maturi/varstnici? Se pot ancora ramurile intre ele cu benzi de panza/cauciuc/piele, astfel incat nu e necesara o toaletare agresiva pentru a preintampina ruperi/doborari in caz de furtuna.