BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Mica publicitate
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi de interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
Select Page
  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Mica publicitate
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi de interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Curtea de Conturi: ANAF a tras de timp și nu a recuperat 400 milioane euro de la frații Micula

Curtea de Conturi: ANAF a tras de timp și nu a recuperat 400 milioane euro de la frații Micula

De Alexandra Szabo
la 3 April 2023 20:27 Reactualizat la: 4 April 2023 09:22
9 Comentarii

Curtea de Conturi: ANAF a tras de timp și nu a recuperat 400 milioane euro de la frații Micula

foto: arhivă
3 April 2023 20:27 Reactualizat la: 4 April 2023 09:22
Curtea de Conturi critică prin raportul pe anul 2021 felul în care ANAF a acționat în dosarul Micula, pentru recuperararea ajutorului de stat acordat ilegal de aproape 400 de milioane de euro, relatează Economedia.
Scris de Alexandra Szabo - Curtea de Conturi critică prin raportul pe anul 2021 felul în care ANAF a acționat în dosarul Micula, pentru recuperararea ajutorului de stat acordat ilegal de aproape 400 de milioane de euro, relatează Economedia.

Trimite articolul

X

Banii au fost încasați de Grupul European Food&Drinks, deținut de frații Ioan și Viorel Micula.

Raportul ilustrează că „în contextul în care Curtea de Justiție a Uniunii Europene a hotărât în data de 25 ianuarie 2022 anularea Hotărârii Tribunalului Uniunii Europene din 18 iunie 2019, Comisia Europeană a solicitat în mod repetat autorităților române să ia toate măsurile necesare pentru recuperarea ajutorului de stat acordat ilegal în cazul Micula/România. Deoarece autoritatea fiscală din România nu a realizat toate demersurile necesare pentru recuperarea ajutorului de stat acordat în mod ilegal, Comisia Europeană a recurs la solicitări ultimative față de autoritățile statului român.

[eadvert]

Conform documentelor Ministerului Finanțelor, debitul de recuperat a fost cuantificat la valoarea de 1.294.189.573,51 lei, din care 1.109.512.162,58 lei reprezintă ajutor de stat la valoarea nominală și 184.677.410, 93 lei reprezintă dobânzi. La nivelul ANAF au fost tergiversate demersurile în cazul recuperării ajutorului de stat acordat ilegal în cazul Micula și nu au fost respectate termenele în care Comisia Europeană a solicitat informații privind modul de recuperare a acestuia, situație ce poate conduce la sancțiuni severe pentru România.”, a mai notat Curtea de Conturi, a mai transmis Economedia.

La finalul lunii aprilie 2022, ANAF a demarat procedura de executare silită a întregului grup European Food&Drinks pentru recuperarea celor 1,2 miliarde lei. Însă, Judecătoria Beiuș a suspendat provizoriu procedura din cauza procesului deschis de reprezentanții companiei pentru anularea executării.

Istoricul ligiului dintre frații Micula și statul român:

Pe 29 mai 2002, Regatul Suediei și România au semnat un tratat bilateral de investiții care prevedea tratarea în mod just și echitabil al investițiilor celeilalte părți. Tot acest tratat mai prevedea că diferențele apărute între investitori și țările care au semnat sunt soluționate de un tribunal arbitral, potrivit comunicatului CJUE. Frații Micula au cetățenie suedeză.

În 2005, guvernul a adoptat o schemă națională de stimulente fiscale care au fost acordate investitorilor în regiuni defavorizate. În acel moment, European Drinks, cu sediul în Bihor, făcea parte dintr-o zonă de graniță considerată defavorizată și beneficia de facilități fiscale din partea statului român. Nemulțumiți, investitorii suedezi au dat statul român în judecată.

În 2013, Curtea de arbitraj a Băncii Mondiale (ICSID), cu sediul la Washington, a decis, potrivit CJUE, că România trebuie să achite acestora 84,5 milioane de euro despăgubiri, plus dobânzi și penalități, în total de 178 milioane euro. În final, suma a ajuns în 2019 la 395 milioane euro.

Pe 30 martie 2015, potrivit comunicatului: „Comisia a calificat plata acestei despăgubiri drept ajutor de stat incompatibil cu piața internă, a interzis punerea sa în aplicare și a dispus recuperarea sumelor deja plătite”, a mai transmis Economedia.

Însă frații Micula au contestat decizia CE la Tribunalul UE.

Pe 18 iunie 2019, Tribunalul UE a anulat decizia Comisiei Europene. „În esență pentru motivul că Comisia a făcut uz retroactiv de competențele sale pentru fapte care erau anterioare aderării României la Uniune la 1 ianuarie 2007. Tribunalul a plecat astfel de la premisa că ajutorul vizat fusese acordat de România la data abrogării schemei de stimulente fiscale, și anume în anul 2005”, se mai arată în comunicatul de presă emis pe 25 ianuarie 2022.

Frații Micula au pus sechestru în decembrie 2019, pe conturile companiilor Romatsa, Nuclearelectrica și Conpet cu scopul de a recupera banii. La o săptămână după această decizie, guvernul Orban a făcut o plată voluntară de 280 milioane euro către investitorii suedezi.

În martie 2020, Tribunalul de arbitraj de pe lângă Banca Mondială a respins solicitarea fraților Viorel și Ioan Micula, din cadrul unui proces prin care aceștia cereau peste 9 miliarde de lei despăgubiri de la statul român.

Pe 5 ianuarie 2022, un comitet a respins definitiv cererea investitorilor suedezi, astfel România a câștigat definitiv procesul arbitraj început încă în 2014. Pe 25 ianuarie 2022, CJUE a amânat decizia TUE prin care a fost validată plata către frații Micula și a retrimis cazul spre rejudecare tot la TUE.

Trimite articolul

X
Taguri:
anaf ,
datorii ,
fratii micula ,
recuperare
9 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Oricine says:
    April 3, 2023 at 8:49 pm

    De la muritorii de rând stie anaf sa recupereze,de la mafioti nu are cum pt ca stim bine ca s toti corupti,tot o tergiveseaza pana se vor prescrie toate,asta i statul acesta mafiot ,exact la si la ASF ,cu asigurarile alta mafie

    Reply
    • Julien says:
      April 4, 2023 at 8:40 am

      esti un bou, nu esti capabil sa intelegi un articol, nici de ziar! Anaf ul este oprit de Jud Beius sa faca ORICE TIP DE EXECUTARE.

      Reply
      • Au furat statul de 400 milioane de euro. says:
        April 4, 2023 at 6:29 pm

        Iar tu ești o vaca julien, cum îți explici tu că statul nu i-a executat silit pe frații miculesti de miliarde de lei pe care le datorează la stat sau să facă o compensare, iar ei au executat silit statul pe o decizie ilegala care a fost anulată de CE, e clar că îi cumpără cu bani și influența pe toți.Hoții la hoți nu-și scot ochii, ci își sporesc averile frauduloase.

        Reply
        • julien says:
          April 5, 2023 at 11:24 am

          esti inca pe legheleu. dar ai si putina dreptate. ai citit memoradum ul Micula Contara Rominia, ai citit Decizia CE din 2015 si 2017, sentintele de incuviintare a executarii si sentinta *TRIBUNALULUI* BEIUS?

          Reply
  2. Soferul says:
    April 3, 2023 at 9:09 pm

    În veci pomenirea lor acele milioane de euro nu vor mai fi recuperate de la frati,au împărțit ei unde trebuie o parte din cele 400 de milioane care nu se mai pot cere și da

    Reply
  3. tautu says:
    April 4, 2023 at 8:13 am

    Cum pacatele putea ANAF recupera datoria cand dna judecatoare de la Bins a suspendat executarea? E de competenta urmasei SIIJ, blatul e prea pe fatza.

    Reply
  4. Carena says:
    April 4, 2023 at 1:21 pm

    Hoț la hoț nu-i scoate ochii

    Reply
  5. Anonimul says:
    April 4, 2023 at 1:29 pm

    ANAF ar face extraordinar de bine sa-si faca datoria fata de toti contribuabilii indiferent de nume sau conturi in banca, adica sa fie impartiali fata de oricine, romani sau straini care “activeaza” pe teritoriul Romaniei.

    Reply
    • luci says:
      April 4, 2023 at 3:26 pm

      asa ar fi corect, dar daca cond este numuta politic si bijnițarii din Căcăceni, au controlat politic orice tip de executare silita pornita imp firmelor detinute, ce poti sa i faci?

      Reply
  6. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Doi concubini, arestați într-un dosar al DIICOT Oradea pentru că au obligat o fată de 15 ani din Bihor să se prostitueze
    Un bărbat de 25 de ani și o tânără de 26 de ani au fost arestați de Tribunalul Bihor pentru 30 zile, la solicitarea procurorilor DIICOT Oradea care îi cercetează pentru trafic de minori.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Evaziune de aproape 4 milioane de lei în industria reciclării, depistată de inspectorii antifraudă din Oradea
    O anchetă recentă desfășurată de Direcția Regională Antifraudă Fiscală (DRAF) Oradea scoate la iveală o evaziune fiscală de proporții, în care este implicată o firmă din județul Cluj, specializată în colectarea fierului vechi și a altor materiale reciclabile.

    România

    George Simion vrea să conteste la CCR rezultatele alegerilor prezidențiale: „Eu sunt luptător, nu muiere”
    Conform HotNews.ro, AUR a decis să conteste rezultatul alegerilor prezidențiale din 18 mai, câștigate de Nicușor Dan.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de apă

    România

    AUR nu va participa la consultările pentru formarea noului guvern
    Dan Tănasă a anunțat că AUR nu va participa la negocierile pentru formarea unui nou guvern.

    România

    Surse: Sorin Grindeanu a fost ales în funcția de președinte interimar al PSD

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Curățenie generală în Oradea: Primăria spală balustradele și trotuarul Podului Ladislau dar și pasajul pietonal Magheru
    În cursul acestei săptămâni, balustradele și trotuarele din zona pasajului Magheru, podului Dacia, podului Sfântul Ladislau și a stației de tramvai din zona Magheru vor fi curățate și spălate.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X

    Bihon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.