BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Mica publicitate
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi de interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • RADIO GAGA
Select Page
  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Mica publicitate
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi de interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • RADIO GAGA
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Caritas Oradea a trimis încă două tone de alimente pentru Ucraina

Caritas Oradea a trimis încă două tone de alimente pentru Ucraina

De Crina Dobocan
la 13 April 2022 11:04 Reactualizat la: 13 April 2022 12:55

Caritas Oradea a trimis încă două tone de alimente pentru Ucraina

13 April 2022 11:04 Reactualizat la: 13 April 2022 12:55
Caritas Eparhial Oradea a distribuit un nou camion cu alimente, dulciuri, produse de igienă, îmbrăcăminte și încălțăminte pentru Ucraina.
Scris de Crina Dobocan - Caritas Eparhial Oradea a distribuit un nou camion cu alimente, dulciuri, produse de igienă, îmbrăcăminte și încălțăminte pentru Ucraina.

Trimite articolul

X

O nouă realizare pentru Asociația Caritas Eparhial Oradea. În prima parte a lunii aprilie, organizația a trimis un al doilea transport pentru localitatea Apșa de Jos, din Ucraina.

[eadvert]

„Bucuria noastră însumează grijă, eforturi, empatie și dăruire. La îndemnul Episcopiei Greco-Catolice Oradea, ne-am asumat răspunderea că ne vom oferi sprijinul celor care au nevoie, la rândul lor, de sprijin pentru a putea fi alături de semenii noștri ucraineni. Susținem în acest mod eforturile pe care le face părintele paroh al Parohiei Greco-Catolice «Sfântul Ierarh Nicolae», Țuțuraș Daniel-Olimpiu, împreună cu cei care-i sunt aproape, pentru miile de persoane care ajung din estul Ucrainei și care au nevoie urgentă de hrană, de încălțăminte și de haine. Și acest transport ne-a fost oferit de domnul Gheorghe Scorțe”, a spus preotul Olimpiu Todorean, președintele Asociației Caritas Eparhial Oradea.

Două tone

Ajutorul Caritas Eparhial Oradea constă în două tone de alimente neperisabile, dulciuri, produse de igienă, încălțăminte și îmbrăcăminte. Toate acestea au fost adunate cu sprijinul credincioșilor din Parohia Greco-Catolică de Beiuș, Congregația Surorilor Misionare ale Patimilor lui Isus din Oradea, al credincioșilor din Perugia (Italia) și cu generozitatea nemărginită a micuților școlari ai Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu” din Oradea. În egală măsură, alte persoane care au trecut pragul centrului de colectare situat pe str. Ioan Cantacuzino nr. 56, din Oradea, au oferit din puținul lor, dorind în acest fel să-i mângâie pe cei care sunt atât de greu încercați.

Responsabili și dornici să ajute au fost și de această dată voluntarii asociației, dar și voluntari ai Facultății de Asistență Socială din Oradea.

Voluntarii au ales să rămână alături de organizația orădeană chiar și după intervalul orar programat în cursul unei zile pentru această colectă. Cu toții au renunțat la planurile din timpul lor liber și au revenit la centrul de colectare, cu entuziasm și implicare.

„Ne-au ajutat la sortarea alimentelor, a hainelor, dar și la verificarea termenelor de valabilitate ale produselor primite. Am reușit, în acest fel, nu doar să pregătim cutiile pentru transport, ci și să ne cunoaștem mai bine, să lucrăm în echipă și să dezvoltăm relații interpersonale, pe care urmează să le consolidăm cu fiecare revedere. Sperăm ca tot ceea ce am reușit să facem împreună în ultimele săptămâni să ajungă sub formă de bucurie la semenii noștri ucraineni, pentru care singura formă de supraviețuire o reprezintă demnitatea de a cere și de a accepta ajutor”, a spus Todorean.

PSS Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea, s-a aflat în vizită la Sighet atunci când Caritas Eparhial a trimis al doilea camion cu ajutoare.

Gânduri de la episcop

„Am fost la Sighet pentru că, de trei săptămâni, seminariștii noștri sunt la Casa Congregației Surorilor Maicii Domnului. Încă din primele zile, această congregație și-a pus casa la dispoziția Primăriei Sighet, pentru găzduirea refugiaților din Ucraina. Sora Adriana mi-a spus că pe acolo au trecut deja peste 1.500 de persoane, iar un grup s-a oprit și va rămâne în locația respectivă pentru încă o perioadă. Seminariștii noștri, nu doar cei de la Oradea, ci și cei din Blaj și Cluj, sunt prezenți acolo pentru a ajuta surorile să gestioneze această situație destul de grea, deoarece trebuiau soluționate probleme de primire, cazare, asigurare a meselor, apoi de a-i ajuta să plece pe cei care doreau să meargă mai departe.

Eu am mers acolo pentru a-i încuraja pe seminariști, să le reamintesc că noi ținem foarte mult să îi ajutăm pe cei ce sunt la ananghie și mai ales pe aceste persoane, care au trebuit acum să își lase casele și patria și să fugă din calea războiului. Părintele din Apșa mi-a spus că acolo se află vreo 3.000 de refugiați care au nevoie de ajutor. S-au oprit acolo pentru a fi mai aproape de frontieră în cazul în care războiul se apropie, iar dacă nu, să se poată întoarce mai ușor la casele lor.

O dată ajuns, am găsit fețe triste, iar eu am venit trist de acolo, pentru că nu poți veni altfel. Este o tragedie ce se întâmplă, văzând aceste femei și acești copii care sunt găzduiți la Sighet. Aproape toate femeile au izbucnit în lacrimi când m-au văzut și am încercat să trec foarte discret, ca să nu provoc mai multă durere. Am fost impresionat foarte tare, mai ales când am văzut copii care rămân cu bucuria lor acolo, în sala de mese, mâncau, alergau, se jucau și se dădeau pe leagăne în curtea surorilor.

Este mare lucru această disponibilitate a românilor. Nu am crezut niciodată că pot fi atât de receptivi cu problemele semenilor noștri. Vreau să îi felicit, iar Bunul Dumnezeu nu îi va uita niciodată, pentru că El însuși a spus: «Am fost flămând și mi-ați dat să mănânc, am fost însetat și mi-ați dat să beau, am fost fără adăpost și mi-ați dat un loc să dorm». Dragii mei români, ați făcut-o pentru ucraineni de data asta, dar ați făcut-o pentru Cristos, care este în suferință”, a spus episcopul Virgil Bercea.

Angajați Caritas uciși

Confederația Caritas din România și-a exprimat durerea și tristețea după ce Centrul Caritas din Mariupol (sudul Ucrainei) a fost atacat de trupele rusești. În clădire s-au aflat persoane care au căutat un adăpost în siguranță în timpul bombardamentelor. Mai multe persoane, printre care și doi angajați ai Caritas, au fost ucise.

„Centrul Caritas din Mariupol a fost deschis în anul 2018. Caritas România este legat de Caritas Mariupol printr-un proiect finanțat în cadrul colectei pentru Ucraina din anul 2018, pentru funcționarea cantinei sociale. Acolo, persoanele cele mai vulnerabile din acest oraș au beneficiat zilnic de o masă caldă.

Suntem cu gândurile și rugăciunile noastre alături de colegii noștri din Ucraina și de familiile celor uciși de agresiunea Rusiei”, au scris reprezentanții Caritas România.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
AJUTOARE ,
bihor ,
caritas ,
Ucraina
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Interviu Alisia Sere, concurentă la X Factor: „îmi place foarte mult să performez live, mă simt făcută pentru muzică”
    Alisia Sere a cucerit juriul și publicul X Factor cu interpretarea piesei „Valerie”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un bărbat ce se prezenta călugăr la Muntele Athos este judecat pentru înșelăciune
    Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea l-au trimis în judecată pe un bărbat de 31 de ani, din București, acuzat că s-a prezentat drept preot și călugăr la Muntele Athos și a înșelat o persoană din Bihor cu 1.200 de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Aproape 3 milioane de lei au transformat școala gimnazială din Pocola într-un spațiu modern și eficient energetic
    Comuna Pocola marchează o etapă importantă în modernizarea infrastructurii educaționale, o dată cu finalizarea lucrărilor de reabilitare a Școlii Gimnaziale.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de apă

    România

    Guvernul acordă 800 de lei pensionarilor vulnerabili: Detalii despre noua măsură socială
    Începând cu 1 iulie 2025, Guvernul României introduce un nou mecanism de sprijin destinat pensionarilor cu venituri modeste, în contextul eliminării actualei scheme de plafonare și compensare a prețurilor la energie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un hoț care s-a îmbătat și a furat tot ce a găsit într-o casă din Săcădat a fost dat în urmărire
    Un bărbat de 51 de ani, din localitatea bihoreană Săcădat, a fost trecut în această săptămână pe lista infractorilor căutați de Poliție în toată țara după ce Judecătoria Oradea l-a condamnat la executarea unui an de închisoare pentru furt calificat. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de vânt în Bihor pe parcursul zilei de sâmbătă. Rafalele de vânt vor ajunge la 60 km/h
    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, o atenționare meteo Cod galben de vânt puternic pentru Capitală și 12 județe din vestul, printre care și Bihorul, sudul și sud-estul țării.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X

    Bihon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.