Traseul de 28,5 kilometri va completa legătura dintre județul Sălaj și frontiera cu Ungaria, prin punctul de trecere Borș II. Preluarea contractului de la Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) s-a realizat prin Ordinul Ministrului Transporturilor (OMTI 321/04.04.2025), fiind semnat și protocolul de predare-preluare între cele două entități.
„Este prima investiție a CNIR în zona de nord-vest a țării, un contract pe care îl vom derula cu profesionalism și responsabilitate pentru că obiectivul nostru este livrarea unui proiect de calitate în termenul asumat. Vom organiza ședințe cu Antreprenorul pentru începerea lucrărilor în cel mai scurt timp posibil. Totodată, vom analiza inclusiv posibilitatea demarării execuției, etapizat, pe anumite sectoare. Prin construirea subsecțiunii 3C2 Chiribiș-Biharia și finalizarea lucrărilor la lotul alăturat, 3C1 Suplacu de Bacău-Chiribiș, în aproximativ doi ani se va putea circula pe autostradă, fără întrerupere, de la Nușfalău, în județul Sălaj, până la Borș II, la frontiera cu Ungaria”, a declarat Gabriel Budescu, directorul general al CNIR.
Proiectul este unul de anvergură, implicând realizarea a 18 lucrări – poduri, pasaje și viaducte – de-a lungul traseului. Lucrările vor fi executate de asocierea Precon Transilvania – Citadina 98, care are la dispoziție 24 de luni pentru finalizarea lucrărilor: șase luni pentru etapa de proiectare și 18 luni pentru construcția propriu-zisă.
Investiția, în valoare de 785 milioane de lei, este finanțată din fonduri europene nerambursabile, prin Programul Transport 2021–2027, completate de sume alocate de la Bugetul de Stat.
Etapele următoare includ semnarea Actului Adițional care oficializează preluarea responsabilităților de către CNIR, emiterea Ordinului de Începere a lucrărilor și predarea către antreprenor a stocurilor de materiale și documentației tehnice pentru lucrările deja efectuate.
Trimite articolul
XAutostrada A3 bate pasul pe loc de vreo 15 ani, dovedind incompetență crasă a NT și cnair care nu a făcut nimic pentru finalizarea acestui autostrăzi, ba dimpotrivă a pus-o pe linie moartă și a priirituzat autostrada Moldovei.
Iar se pierde timpul cu proiectul care a mai fost făcut de vreo 4 ori până acum, iar acum se mai face inca odată că sa se cheltuie banii după care se va rezilia contractul cum s&a făcut de vreo 4 ori până acum .
Don Beni și-a găsit nașul, va trebui să facă treabă bună în timp record. Dar deja de un an se putea apuca dacă Grindeanu nu se încăpățâna.
Bai nemernicilor, in peste 35 de ani toate aceste autostrazi trebuiau terminate de ceva vreme. sunteti niste hoti ordinari si mai aveti si gulere albe.
-
Din ce voiai sa-si faca astia vile si case de vacanta in toti anii astia, daca mai risipeau banii si pe autostrazi ?