Proiectul a fost realizat cu sprijinul financiar al Primăriei Oradea și al Consiliului Județean Bihor, fiecare contribuind cu câte 100.000 de euro.
Noul centru oferă locuitorilor un spațiu modern destinat activităților educative, culturale și comunitare, facilitând accesul la educație și cultură pentru toate categoriile de vârstă.
În discursul său, Florin Birta a evidențiat importanța colaborării dintre comunitățile românești de pe ambele maluri ale Prutului.
”Inaugurarea acestui centru educațional-cultural în Stăuceni, chiar de Ziua Unirii Basarabiei cu România, simbolizează reînnodarea legăturilor istorice și reafirmă unitatea spirituală și culturală dintre noi. Oradea va continua să sprijine proiecte care contribuie la dezvoltarea și bunăstarea fraților noștri din Republica Moldova. Sunt convins că astfel de inițiative întăresc legăturile dintre comunitățile noastre”, a spus edilul.
Oradea a sprijinit și alte comunități din Republica Moldova, inclusiv comuna Băcioi, unde în 2020 a finanțat amenajarea unui parc central.
Trimite articolul
XMna, avem de dat bani, suntem bogați… din banii fraierilor.
Din care buzunar ai scos ma Birta banii, moldoveni nu vor sa audă numai de bani romanilor ai întrebat oe cinevadaca vrea sa dea bani moldovenilor?
Dai din buzunarul contribuabilor orădeni nu de la tine.
Demisia urgent nu ai fost pus acolo sa faci cadouri din bani nostri
Iar nu știți… asta este plata lui bolo către maia , cei doi vizitandu- se numai noaptea..v-ati prins acum..