Festivalul - concurs de muzica populara "Mandru-i cantecu-n Bihor" va avea loc joi, 26 mai, in Parcul Balcescu. Festivalul judetean este aflat la a 34-a editie si va aduna la start cei mai buni tineri solisti, atat vocali, cat si instrumentali.
Timp de trei zile Ceteatea Oradea va găzdui două evenimente muzicale cu stiluri total diferite, Oradea Grill Fest & Rock și Mândru-i cântecu-n Bihor.
Timp de trei zilei, scena din Parcul Balcescu va gazdui Festivalul-concurs de interpretare de muzica populara "Mandru-i cantecu-n Bihor".
Joi si vineri de la orele 17 va avea loc a XXXV-a editie a Festivalului-concurs județean ,,Mândru-i cântecu-n Bihor”. Festivalul se va desfasura in Parcul 1 Decembrie, langa statuia Eroului Necunoscut.
powered by Surfing Waves
Pompierii bihoreni au fost mobilizați la peste 150 de situații de urgență în perioada 18-21 aprilie.
Vremea se menține caldă în primele zile ale acestei săptămâni, iar ulterior va intra într-un proces de răcire în majoritatea regiunilor, în timp ce precipitațiile vor fi prezente, în anumite intervale, până la începutul lunii mai, reiese din prognoza publicată, luni, de Administrația Națională de Meteorologie (ANM) pentru perioada 21 aprilie - 4 mai 2025.
Funeraliile Papei vor avea loc în cursul zilei de sâmbătă, 26 aprilie.
Un bărbat de 36 de ani, din Oradea, dat în urmărire națională după ce a fost condamnat într-un dosar de fraude cu carduri contrafăcute, a fost prins de polițiști de pe bulevardul Dacia din municipiu, în urma unei acțiuni desfășurate în după-amiaza de 17 aprilie, în jurul orei 18:30.
1
Vaticanul a confirmat, printr-un comunicat oficial, că Papa Francisc a murit în dimineața zilei de luni, 21 aprilie 2025, la ora 7:35 (ora locală, 8:35 ora României), în apartamentul său din Cetatea Vaticanului.
Un atac al unui urs a fost semnalat duminică, în ziua de Paște, în satul Tinăud. Un localnic a descoperit că o vițea i-a fost ucisă, iar urmele lăsate par să indice prezența unui urs în zonă.
Un motociclist a intrat în stop cardio-respirator după ce ar fi fost lovit de un fulger, luni, în timp ce se afla pe un drum județean de pe Valea Sebeșului, în județul Alba.
Un bărbat de 36 de ani, din Oradea, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii bihoreni, după ce a fost depistat conducând un autoturism sub influența alcoolului și a substanțelor interzise.
Consiliul Concurenței a aprobat tranzacția prin care Altex România SRL urmează să preia controlul asupra Bricostore România SA, marcând astfel o etapă importantă în consolidarea pieței de retail din România.
Polițiștii bihoreni au depistat în acest weekend doi bărbați care conduceau autoturisme, deși se aflau sub influența băuturilor alcoolice.