Atleţii orădeni s-au aflat printre protagonişti, obţinând mai multe clasări pe podium. Bianca Lazăr Fazecaş (CS Crişul, antrenori Livia şi Alvbert Méhes) s-a situat pe locul I la tineret şi pe locul secund la senioare, în proba de aruncare a ciocanului, cu rezultatul de 61,37 m. Tot pe locul I s-a clasat săritoarea în înălţime Ligia Grozav (CSU CSM, antrenori Mariana şi Virgil Preda), cu o săritură de 1,83 m. „Este un rezultat foarte bun, printre primele şase din Europa în acest an”, a afirmat antrenorul Virgil Preda. Proba masculină la lungime a fost câştigată de Sergiu Perţe (CSU LPS Bihorul), cu 1,99 metri. La săritura în lungime feminin, Cornelia Deiac s-a situat pe locul secund, cu 6,41 m, iar Halai Erika (ambele de la CSU CSM) a ocupat locul 5, cu 5,68 m. În aceeaşi probă, dar la masculin, Andrei Sasca s-a clasat de asemenea pe locul secund, cu 7,42 m, iar Iuliu Manoilă (ambii de la CSU CSM) a ocupat locul 8, cu 6,82 m. La triplusalt feminin, Halai Erika (CSU CSM) s-a situat pe locul 4 cu 12,92 m, în timp ce la masculin, Lénárd Norbert a ocupat tot locul 4, cu 14,95 m, iar Rareş Negru (ambii de la CSU CSM) s-a clasat pe locul 6, cu 14,14 m. Atleţii din probele de sărituri sunt pregătiţi de antrenorii Mariana şi Virgil Preda. Un alt rezultat remarcabil a fost obţinut de Dorina Körözsi (CS Crişul, antrenor Kádas Károly), care ocupat locul secund în proba de 800 m, cu timpul de 2 5,67 . Ea a concurat şi în proba de 400 m, deşi suferise o contractură musculară, situându-se pe locul 6 cu 55,24 . „Dorina are rezultate bune, deşi nu beneficiază de niciun venit din atletism şi se antrenează doar în timpul liber, după orele de serviciu”, a afirmat directorul CS Crişul, Ionel Bungău.
Oradeni pe podium la etapa I a CN atletic
La Bucureşti a avut loc prima etapă a CN de atletism în aer liber pentru seniori, tineret şi juniori I.
Trimite articolul
Xpowered by Surfing Waves
Bihon CSM Oradea
După victoria din seria epuizantă cu CSO Voluntari, CSM CSU Oradea dă piept în finală cu adversara sa tradițională din Liga Națională, U BT Cluj-Napoca.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Fura numere de înmatriculare, le punea pe mașina lui, alimenta cu carburant de la diferite benzinării și pleca fără să plătească.
1
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Evenimentul s-a desfășurat în cursul zilei de duminică, 1 iunie.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un grup format din cinci sportivi ai secției de lupte de la CSȘ LPS Bihorul - CS Gladiatorul Oradea (antrenor Nelu Sandu Pop) a luat parte la turneul internațional de la Soroca (Republica Moldova), desfășurat cu prilejul Zilei Sportului și Mișcării Olimpice.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Pe simeze expun 18 artişti fotografi, membri în Varadinum Foto Club.
Citiți principiile noastre de moderare aici!