Ca urmare a intensificării tranzitului către zonele turistice şi localităţile de domiciliu ale cetăţenilor români care lucrează în străinătate şi a creşterii, implicit, a valorilor de trafic, în vederea diminuării riscului rutier şi fluidizării circulaţiei pe principalele drumuri naţionale care fac legătura cu statele vecine, respectiv Ungaria şi Bulgaria, din dispoziţia şefului Poliţiei Române, în luna august se desfăşoară acţiunea “Blocada”, la frontierele de vest şi sud ale României.
Scris de erdei-Ca urmare a intensificării tranzitului către zonele turistice şi localităţile de domiciliu ale cetăţenilor români care lucrează în străinătate şi a creşterii, implicit, a valorilor de trafic, în vederea diminuării riscului rutier şi fluidizării circulaţiei pe principalele drumuri naţionale care fac legătura cu statele vecine, respectiv Ungaria şi Bulgaria, din dispoziţia şefului Poliţiei Române, în luna august se desfăşoară acţiunea “Blocada”, la frontierele de vest şi sud ale României.
Zilnic acţionează, 1.250 de poliţişti de la rutieră, sprijiniţi de colegi de la ordine publică, cu 220 de echipamente de supraveghere video şi de măsurare a vitezei de deplasare a autovehiculelor, precum şi 320 de poliţişti de la transporturi.
Astfel, poliţişti din cadrul inspectoratelor de poliţieale judeţelorCaraş-Severin, Timiş, Arad, Bihor şi Satu-Mareacţionează în „oglindă” cu poliţiştii maghiari, în cadrul „Blocadei Vest”.
Două persoane, de 28 și 39 de ani, au fost prinse în flagrant, în Arad, în timp ce încercau să ducă în țară, din Spania, 170 de kilograme de canabis și 5 kilograme de cocaină.
Curtea de Apel Oradea a pronunțat, joi, hotărârea definitivă în cazul unui accident mortal petrecut în 2019, lângă Beiuș, pe drumul dintre Sudrigiu și Pietroasa și în care și-au pierdut viața doi tineri soți.
FC Bihor Oradea și-a continuat seria jocurilor de pregătire și joi s-a duelat cu Tiszakécske LC, formație care a promovat în liga a doua maghiară în această var,ă după ce a câștigat barajul cu Mosonmagyaróvári TE cu scorul general de 3-2 (0-2 în tur și 3-0 în retur), echipă cu care orădenii au remizat miercuri, scor 1-1.
Prof. Călin Laza, antrenor de atletism din Oradea, a trecut prin clipe teribile în dimineața zilei de vineri, 4 iulie. El a fost atacat de o haită de opt câini, în timp ce alerga pe un traseu turistic montan, în zona Vârful Poieni - Cascada Bohodei, din apropierea stațiunii Stâna de Vale.
Pentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă
Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.
Citiți principiile noastre de moderare aici!